wbsa logo2

IWBF Africa World U23 Qualifiers, South Africa Schedule

iwbf
3 to 12 December 2016
03-Dec Arrival of technical officials / referees
Saturday 13:00 – 14:00 Lunch
Day 1 15:00 Technical Workshop for Candidate and refresher referees
19:00 – 20:00 Dinner
Day Time No Team A vs Team B
04-Dec 07:00 – 09:00 Breakfast
Sunday 09:00 Technical Workshop for Candidate and refresher referees
Day 2 13:00 – 14:00 Lunch
18:00 – 20:00 Dinner
Day Time No Team A vs Team B
05-Dec 07:00 – 09:00 Breakfast
Monday 09:00 Technical Workshop for Candidate and refresher referees
Day 3 Team Arrival / Airport Collection and hotel book in
09:00 Team Practice South Africa
11:00 Team Practice Zimbabwe
12:00 – 15:00 Lunch
14:00 Team Practice Nigeria
17:00 IWBF Africa, LOC and Team Management Meeting
19:00 Evening Welcome Function
Day Time No Team A vs Team B
06-Dec 07:00 – 09:00 Breakfast
Tuesday 09:00 Technical Workshop for Candidate and refresher referees
Day 4
10:00-13:00 Media Session & social game with Sasol SA Amawheelies
11:00 Practice & Classification – South Africa
12:00 – 15:00 Lunch
14:00 Practice & Classification – Nigeria
16:00 Practice & Classification – Zimbabwe
19:00 – 21:00 Dinner
Day Time No Team A vs Team B
07-Dec 07:00 – 09:00 Breakfast
Wednesday 09:00 Technical Workshop for Candidate and refresher referees
Day 5 09:00 Practice – Nigeria
10:00 Practice – Zimbabwe
11:00 Practice – South Africa
12:00 – 15:00 Lunch
12:00 1 South Africa vs Nigeria
17:00 Opening Ceremony
18:00 2 Zimbabwe vs South Africa
19:00 – 21:00 Dinner
Day Time No Team A vs Team B
08-Dec 07:00 – 09:00 Breakfast
Thursday 10:00 3 Nigeria vs Zimbabwe
Day 6
12:00 – 15:00 Lunch
18:00 4 South Africa vs Nigeria
19:00 – 21:00 Dinner
SEMI FINALS
Day Time No Team A vs Team B
09-Dec 07:00 – 09:00 Breakfast
Friday 10:00 Voda 1 North West vs SA U23
Day 6 12:00 5 Nigeria vs Zimbabwe
12:00 – 15:00 Lunch
15:00 Voda 2 Gauteng vs Eastern Cape
18:00 6 Zimbabwe vs South Africa
19:00 – 21:00 Dinner
BRONZE AND FINALS
Day Time No Team A vs Team B
10-Dec 07:00 – 09:00 Breakfast
Saturday 10:00 Voda 3 3rd vs 4th
Day 7 12:00 Voda 4 1st vs 2nd
14:00 Closing Ceremony
12:00 – 15:00 Lunch
Gold 15:00 9 1st vs 2nd
17:30 Medal & Closing Ceremony
19:00 – 21:00 Dinner
11-Dec 07:00 – 09:00 Breakfast
Sunday 09:00 Tcompetition Rules / Team Meeting
Day 8 10:00 – 14:00 3 x 3 Africa Knockout
10:00 RSA 1
G1 ZIM 2 G9 12:00
10:15 RSA 2 W1 vs W2
G2 NIG 2 G13
10:30 NIG 1 13:00
G3 ZIM 1 G10 12:15 WG9 vs WG10
10:45 RSA 3 W3 vs W4 Finals
G4 Com 3 G15
11:00 Voda 1 13:30
G5 Voda 2 G11 12:30 WG13 vs WG14
11:15 GP 1 W5 vs W6
G6 NW 2 G14
11:30 EC 1 13:15
G7 GP 2 G12 12:45 WG11 vs WG12
11:45 NW 1 W7 vs W8
G8 EC 2
14:00 Lunch
19:00 – 21:00 Dinner
12-Dec 07:00 – 09:00 Breakfast
Monday Team Departure
Day 9
vodacom logo

results 11th vodacom sa U/23 men and senior Women championships 2016

11th Vodacom SA National U23 Men and Senior Women Championships
Mandeville Sports Centre, Jiohannesburg
15 to 19 June 2016
LOG – U23 MEN
Teams Gauteng U23 KZN Gauteng W Eastern Cape Points Log
Gauteng U23 44 52 27 1,84 6
Eastern Cape 21 28 39 1,40 5
KwaZulu Natal 25 27 26 0,84 4
Gauteng Women 21 21 10 0,44 3
RESULTS
Date Time Game Gender Court Team A Score Team B Score
16-Jun 09:00 1 Men A EC U23 12 GP U23 27
Thursday 10:30 2 Men A GP Women 21 KZN U23 27
14:30 3 Men A GP U23 52 GP Women 21
16:00 4 Men A EC U23 26 KZN U23 28
Date Time Game Gender Court Team A Score Team B Score
17-Jun 09:00 7 Men A EC U23 39 GP Women 10
Friday 10:30 8 Men A KZN U23 25 GP U23 44
14:30 10 Men Semis EC U23 26 KZN 28
16:00 11 Men Semis GP U23 31 GP Women 18
Date Time Game Gender Court Team A Score Team B Score
18-Jun 09:00 13 Men Bronze EC U23 29 GP W 23
Saturday 10:30 14 Men Finals GP U23 49 KZN U23 34
Vodacom U23 & Women Youth Games All Stars
MVP Stephen Walgenbach GP
All Star Phili Langa GP
All Star Musawenkosi Dlamini KZN
All Star Simingaye Shabalala KZN
All Star Mava Molomo EC
U23 National Team
No First Name Surname Classification Squad # Club
1 Steven Walgenbach 3.0 Bladerunners
2 Warren Tefu 4.0 Gauteng
3 Lesiba Marakala 1.5 Gauteng/ Thembisa
4 Simangaye Shabalala 4.5 KZN
5 Zakhele Shelembe 1.0 KZN
6 Musawenkosi Dlamini 2.0 Marlins
7 Mava Mlomo 2.0 EC Suns
8 Yibanathi Xalisa 2.5 EC Suns
9 Uyola Ngcozela 2.0 W/ Cape
10 Ayabonga Jim 3.0 EC Suns
11 Phumlani Sikuza 4.0 Gauteng
12 Kwazi Kubheka 3.5 Gauteng
13 Ronald Nkomo 2.5 Gaunteng
14 Thabane Tshange 4.0 KZN
15 Siyanda Dube 1.0 KZN
Head Coach Shaq Moepeng Lions
Assistant Coach Allen Mtatase Lions
Team Manager Gerhard Smith Marlins
Physio Lethabo Molobi Marlins
Doctor
supersport_Logo

2016 Supersports wheelchair basketball log & results

2016 SuperSport Wheelchair Basketball Series Log & Results
No SuperSport Clubs PLAYED WON LOST FORFEIT PTS FOR PTS AGNST AVG PG % DIFF PTS BONUS TOTAL POINTS
1 Ricoh Pumas 9 7 2 0 532 404 59 1,32 16 5 21
2 KwaZulu Marlins 9 5 4 0 530 441 59 1,20 14 2 16
3 AGA Lions 8 6 2 0 424 358 53 1,18 14 1 15
4 Bladerunners 8 5 1 2 364 316 46 1,15 11 3 14
5 EC Suns 8 4 4 0 399 455 50 0,88 12 0 12
6 Diesel Electric Services Eagles 8 0 8 0 323 531 40 0,61 8 0 8
Results
Game Day Date Time Pool Team A Score Team B Score Comments
1 Sat 7 May 09:00 Round Robin Lions 45 Blades 44
2 11:00 Round Robin Marlins 64 Pumas 66 Bonus Point Pumas
3 13:00 Round Robin Eagles 40 Suns 62
Game Day Date Time Pool Team A Score Team B Score Comments
4 Sun 8 May 09:00 Round Robin Pumas 72 Suns 39 Bonus Point Pumas
5 TV 11:00 Round Robin Lions 55 Marlins 57
Game Day Date Time Pool Team A Score Team B Score Comments
6 Sat 14 May 09:00 Round Robin Blades 0 Pumas 20 Forfeit Blades O Mdingi DNP
7 TV 11:00 Round Robin Marlins 66 Eagles 49 Bonus Point Marlins
8 13:00 Round Robin Suns 54 Lions 56
Game Day Date Time Pool Team A Score Team B Score Comments
9 Sun 15 May 09:00 Round Robin Eagles 37 Pumas 77 Bonus Point Pumas
10 11:00 Round Robin Marlins 57 Blades 71 Bonus Point Blades
Game Day Date Time Pool Team A Score Team B Score Comments
11 Sat 21 May 09:00 Round Robin Eagles 36 Blades 71 Bonus Point Blades
12 TV 11:00 Round Robin Suns 52 Marlins 46
13 13:00 Round Robin Lions 57 Pumas 59
Game Day Date Time Pool Team A Score Team B Score Comments
14 Sun 22 May 09:00 Round Robin Lions 68 Eagles 27 Bonus Point Lions
15 11:00 Round Robin Blades 46 Suns 41
Round 2 – SSWBS
Game Day Date Time Pool Team A Score Team B Score Comments
16 Sat 4 Jun 09:00 Round Robin Marlins 50 Pumas 39
17 11:00 Round Robin Lions 20 Blades 0 Forfeit women player not registered
18 13:00 Round Robin Eagles 42 Suns 48
Game Day Date Time Pool Team A Score Team B Score Comments
19 Sun 5 Jun 09:00 Round Robin Pumas 93 Suns 41 Bonus Point Pumas
20 11:00 Round Robin Lions 61 Marlins 57
Game Day Date Time Pool Team A Score Team B Score Comments
21 Sat 11 Jun 09:00 Round Robin Blades 72 Pumas 40 Bonus Point Blades
22 TV 11:00 Round Robin Marlins 73 Eagles 48 Bonus Point Marlins
23 13:00 Round Robin Sun United 60 Lions 62
Game Day Date Time Pool Team A Score Team B Score Comments
24 Sun 12-Jun 09:00 Round Robin Eagles 44 Pumas 66
25 11:00 Round Robin Marlins 57 Blades 60 G Mooketsi disq